Kastamonu'nun En Hit Portalı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kastamonu'nun En Hit Portalı

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Mekan 37 Son Konular
Konu Yazan Gönderme Tarihi
Salı Ara. 04, 2012 5:28 pm
Çarş. Ekim 24, 2012 5:29 am
Cuma Nis. 17, 2009 11:46 pm
Cuma Nis. 17, 2009 11:42 pm
Cuma Nis. 17, 2009 10:05 am
Çarş. Nis. 15, 2009 3:40 pm
Salı Nis. 14, 2009 10:14 pm
Salı Nis. 14, 2009 9:56 pm
Paz Nis. 12, 2009 11:26 am

Araç Genel Tanıtım

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Dj Mustafa Çelik
Dj Mustafa Çelik
Rütbe: Admin
Rütbe Kademesi:Admin
MesajKonu: Araç Genel Tanıtım Araç Genel Tanıtım Icon_minitimeC.tesi Şub. 28, 2009 12:05 am

Prehistorik çağlardan sonra bölgenin bilinen en eski sakinleri Gas'lardır. Bilinen tarihi Hititler ile başlar, Frigya Lidya Krallıkları ile Pers hakimiyetiyle yerel krallıklar olarak devam eder. Pontus ve Bizans hakimiyeti ile devam eden egemenlik Anadolu'nun Türkleşmesine kadar devam eder. Bu dönemlerde bölge; savaşçı yapısı ve iyi at yetiştirmesi ile bilinir.

Paphlagonia adı verilen Kastamonu, Sinop, Çankırı, Bolu ve Zonguldak illerini kapsayan bölge 1105 yılında Danişmendliler zamanında Türk hakimiyetine geçmiştir. Uzun süre bölgede Beylikler hakim olmuştur, beyliklerin en önemlisi olan Candaroğulları Beyliği 1460 yılında Osmanlı yönetimine geçmiştir.

Beylikler döneminde Kastamonu merkezli bir ilim ve kültür merkezi olma özelliği de kazanan Araç ilçesinde Küre-i Hadid (Demirli) Köyü İsmailbey Camii, Tatlıca Köyü Camii ve Antik Dönem'i işaret eden kaya mezarları tarihi özellikleriyle dikkat çeker.

Anadolu'daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Araç'ın ,tarihi kaynaklarda adı ilk defa M.Ö. 1132 yılında "timanidis" olarak geçmekte bu duruma göre de yaklaşık 3000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip bulunmaktadır. Buna 1866 yılında belediye örgütünün kuruluşunu, 1868 yılında da bucak örgütünün ilçeye dönüşünü eklersek, Araç' ın ülkemizin en eski belediyelerinden ve yine en eski ilçelerinden biri olduğunu görürüz.

Karadeniz ile iç bölgeler arasındaki ticari ve beşeri bağları kuran kervanların işlediği önemli bir yol güzargahında, önemli bir durak ve uğrak yeri olması, ilçeye Araç adının verilmesine neden olmuştur.
http://www.mekan37.net

Araç Genel Tanıtım

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası